دسته بندی محصولات

معیارهای انتخاب بهترین ترازو و باسکول کدامند؟

معیارهای انتخاب بهترین ترازو و باسکول کدامند؟

معیار انتخاب ترازو و باسکول »

با توجه به ضروری بودن توزین در بیشتر کسب کارها و همچنین خط تولید کارخانه ها و آزمایشگاه ها، معیارهای مختلفی بری انتخاب دستگاه مناسب وجود دارد تا علاوه بر برآورده کرد نیاز، عمر دستگاه نیز طولانی تر گردیده و خرابی را کاهش دهد. این معیارها عبارتند از :

1 ) حداکثر وزنی که ممکن است روی کفه دستگاه گذاشته شود.

برای انتخاب یک دستگاه مناسب باید ظرفیت دستگاه، مقداری بیشتر از حداکثر وزنی که روی کفه دستگاه قرار می دهیم باشد تا به لودسل ( سنسور زیر کفه ) آسیب نرسد.

2 ) حداکثر وزنی که به صورت مداوم روی کفه دستگاه گذاشته می شود.

برای انتخاب یک دستگاه مناسب باید ظرفیت دستگاه، 2 برابر حداکثر وزنی که به صورت مداوم روی کفه دستگاه قرار می دهیم باشد تا به لودسل آسیب نرسد.

3 ) انتخاب ظرفیت، متناسب با دقت مورد نیاز برای کشیدن کالا

دقت دستگاه متناسب با ظرفیت انتخابی ماست بدین صورت که هرچه ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، از دقت دستگاه کاسته می شود.

دقت به معنی میزان وزن تفکیکی توسط دستگاه است. به عنوان مثال، برای یک ترازو 50 کیلویی دقت استاندارد برابر 10 گرم است و این بدین معنی است که جسمی با وزن 102/20 کیلوگرم را برابر با 100/20 کیلوگرم و وزن 098/20 کیلوگرم را نیز برابر با 100/20 کیلوگرم نشان می دهد ( روی ضریب 10 گرد می کند ) اما برای یک باسکول 1500 کیلویی دقت استاندارد برابر 200 گرم است که جسمی با وزن 102/20 کیلوگرم را برابر با 200/20 کیلوگرم و وزن 098/20 کیلوگرم را برابر با 000/20 کیلوگرم نشان می دهد ( روی ضریب 200 گرد می کند )

همانطور که در مثال بالا دیدیم، اگر ظرفیت بسیار بالاتر از نیاز ما هم تعیین شود، می تواند خطای زیادی را برای ما ایجاد کرده و نیاز ما را برآورده نسازد.

4 ) تعداد دفعات توزین

اگر تعداد دفعات کشیدن کالا بر روی دستگاه زیاد باشد باید دستگاهی را انتخاب کنیم که علاوه بر داشتن لودسل و نمایشگر با کیفیت، معتبر و استاندارد، بدنه و شاسی هم توان تحمل حجم کار بالا را داشته و تغییر حالت ندهد.

بدنه سبک و بی کیفیت به مرور زمان تغییر شکل داده و علاوه بر کاهش دقت، خطای دستگاه را افزایش می دهد و می تواند ضرر های جبران ناپذیر را به صاحب دستگاه  تحمیل نماید.

5 ) کاربری مناسب برای مقاصد خاص

در صورتی که برای میدان تره بار نیاز به باسکول دارید باید باسکول شما دارای چرخ های مستحکم و شارژ دهی بالایی باشد تا بتواند نیاز های شما را برآورده کند اما در صورتی که برای یک بنگاه آهن نیاز به باسکول دارید، دیگر نیازی به داشتن چرخ یا شارژ دهی بالای دستگاه ندارید.

همانطور که از مثال بالا پیداست، اینکه بدانیم از ترازو، باسکول یا هر دستگاه دیگری که می خواهیم خریداری کنیم چه انتظاراتی داریم می تواند کمک زیادی به اتنتخاب ما کند.

ترازویی که در خط تولید یک کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد نمی تواند نیازهای یک میوه فروش را برآورده کند و بالعکس. بنابراین باید انتظاراتی را که از دستگاه داریم، به صورت یک لیست بنویسم تا بتوانیم انتخاب دقیقی داشته باشیم.

6 ) لزوم یا عدم لزوم محاسبه قیمت توسط دستگاه

برای یک مغازه که با مشتری سروکار دارد نیاز به محاسبه قیمت ضروری است اما برای ترازوی خط تولید کارخانه یا آزمایشگاه نیازی نیست تا قیمت محاسبه گردد و می توان از ترازوی ساده تری استفاده نمود.

7 ) لزوم یا عدم لزوم چاپ فاکتور توسط دستگاه

اکثر صنوف مانند میوه فروشی ها، قصابی ها، شیرینی فروشی ها و … دادن فاکتور به مشتری را الزامی نموده اند و در صورتی که شما هم جزو این صنوف هستید ( با سوال از اتحادیه مربوطه ) باید دستگاه خود را همراه با چاپگر تهیه نمایید تا با مشکلات بعدی مواجه نشوید.

در فروشگاه های زنجیره ای و هایپر مارکت های بزرگ به دلیل فاصله ای که بین صندوقدار و فروشنده داخل غرفه وجود دارد، استفاده از ترازویی که بتواند بر روی لیبل ( کاغذ برچسب ) چاپ نماید می تواند دقت و سرعت فروش را افزایش دهد و کمک به سزایی در خدمت رسانی هرچه بهتر به مشتریان نماید.

درباره نویسنده

طراح سایت