دسته بندی محصولات

لودسل چیست و چگونه کار می کند ؟

لودسل چیست و چگونه کار می کند ؟

در ترازو و باسکول های دیجیتال، برای تبدیل نیروی وارده توسط کالای روی کفه دستگاه ( وزن ) به تغییرات الکتریکی، از سنسوری به نام لودسل ( Loadcell ) استفاده می شود. در واقع لودسل تغییرنیروی مکانیکی وارده را به تغییر مقاومت الکتریکی تبدیل می کند.

لودسل ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس ظرفیت، شکل ظاهری و اندازه، دسته بندی می شوند. در یک دسته بندی کلی، انواع لودسل عبارتند از: لودسل های خمشی ( در ظرفیت های پایین ) ، لودسل های فشاری ( در ظرفیت های بالا ) و لودسل های S ( در توزین آویز و جرثقیل ). در همه این لودسل ها نیروی مکانیکی به مقاومت الکتریکی تبدیل می شود با این تفاومت که روش تبدیل آنها با یکدیگر متفاوت است.

جنس لودسل از فولاد ضد زنگ بسیار فشرده است که در برابر نیروها و تنش های بسیار زیاد مقاومت بالایی دارد و می تواند بدون مشکل و با حساسیت بالا برای سال های طولانی کار وزن کشی را انجام دهد.

بر روی بدنه لودسل، قطعاتی متشکل از سیم های بسیار نازک مارپیچ به نام استرین گیج (strain gauge ) وجود دارد.

زمانی که لودسل خم می شود، این سیم های بسیار نازک کشیده می شوند و علاوه بر افزایش طول، سطح مقطع آنها کاهش می یابد و با توجه به فرمول R=ρL/A که R مقدار مقاومت سیم، L طول سیم و A سطح مقطع سیم است، مقدار مقاومت تغییر می کند و می توان مقدار نیروی وارده بر آن را محاسبه کرد.

 

بر روی بدنه لودسل از2 یا 4 استرین گیج استفاده می شود تا تغییرات مقاومت 2 یا 4 برابر شده و وزن با دقت بیشتری محاسبه گردد.

طریقه بستن لودسل بدین صورت است که یک سمت آن به شاسی دستگاه ( کفه ثابت ) و سمت دیگر آن به کفه بارگذاری ( کفه معلق ) بسته می شود. زمانی که کالا روی کفه بارگذاری گذاشته می شود، لودسل خم می شود ( مقدار خم شدن به مقداری است که با چشم قابل دیدن نیست ) و با خم شدن لودسل مقدار مقاومت الکتریکی استرین گیج (strain gauge ) تغییر کرده و وزن توسط مدارات الکتریکی محاسبه شده و به صورت یک عدد قابل فهم برای انسان نمایش داده می شود.

 

تکنولوژی ساخت لودسل، از تکنولوژی های به روز و بسیار پیشرفته است که تنها تعداد انگشت شماری از کشورهای صنعتی دنیا قادر به ساخت آن می باشند و با گذشت زمان، لودسل های دقیق تر و مقاومت تر وارد بازار می شوند که می توانند توزین دقیق ترین را در اختیار انسان ها قرار دهند.

 

درباره نویسنده

طراح سایت

نظرات (1)

[…] لودسل چیست و چگونه کار می کند ؟ […]