دسته بندی محصولات

راه های افزایش طول عمر ترازو و باسکول :

راه های افزایش طول عمر ترازو و باسکول :

افزایش طول عمر ترازو و باسکول »

پس از خرید ترازو و باسکول با توجه به معیارهای توضیح داده شده، سوالی که برای اکثر کاربران این دستگاه ها پیش می آید این است که، چه کارهایی باید انجام دهیم تا عمر دستگاه طولانی تر شود و با خرابی دستگاه مواجه نشویم.

مواردی که در استفاده از دستگاه باید رعایت کنیم عبارتند از :

1 ) خودداری از گذاشتن بار بیش از حد و همچنین از پرتاب و انداختن کالا بر روی کفه دستگاه، هر چند که وزن کالا کم باشد

در زیر کفه هر ترازو و باسکول دیجیتال، از سنسوری به نام  لودسل استفاده شده که وظیفه آن اندازه گیری نیرو و در نتیجه وزن کالای روی کفه می باشد. لودسل با توجه به ظرفیت دستگاه انتخاب می گردد. در صورتی که لودسل توان تحمل بار یا تنش ایجاد شده بر روی کفه را نداشته باشد ( بیش از حد ظرفیت آن باشد )، آسیب دیده و صاحب دستگاه را متحمل هزینه بالایی می کند.

بنابراین بار گذاری صحیح بر روی کفه دستگاه می تواند در افزایش عمر آن، بسیار مفید باشد.

2 ) جلوگیری از وارد شدن ضربه یا ورود مایعات به قسمت الکترونیک دستگاه

هر ترازو و باسکول دیجیتال دارای قسمت الکترونیک برای تبدیل نیروی وارده به لودسل به وزن قابل نمایش و همچنین اتصال قسمت ها و ایجاد امکانات مختلف دستگاه، می باشد.

وارد شدن ضربه یا ورود مایعات به آن می تواند به مدارات داخلی آسیب زده و مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

3 ) شارژ و دشارژِ کردن باتری داخلی ( برای دستگاه های دارای باتری قابل شارژ )

یکی از امکاناتی که اکثر ترازوها ئ باسکول های دیجیتال دارند، باتری قابل شارژ داخلی است که در زمان قطعی برق می تواند دستگاه را برای چند ساعت روشن نگه دارد.

معمولا در مکانهایی که دسترسی به برق امکان پذیر است و قطعی برق به ندرت اتفاق می افتد، دستگاه به صورت مداوم در برق است و این امر باعث کاهش شدید عمر باتری می گردد. زیرا تا زمانی که برق داخل دستگاه باشد، باتری در حال شارژ شدن است و شارژ بیش از حد باتری باعث کاهش عمر آن می شود.

برای جلوگیری از این آسیب، در صورتی که دستگاه همیشه به برق متصل است و قطعی برق اتفاق نمی افتد لازم است هر هفته دستگاه را از برق بکشیم و در از باتری دستگاه استفاده نماییم و بعد از چند ساعت ( زمانی که دستگاه اخطاری ضعیف شدن باتری را می دهد ) دستگاه را به برق متصل نماییم و همین کار را به صورت هفتگی انجام دهیم تا باتری دستگاه حداکثر عمر خود را داشته باشد.

نکته مهم دیگر در مورد باتری دستگاه این است که در صورتی که با کشیدن دستگاه از برق، دستگاه همان لحظه یا بعد از چند دقیقه خاموش شد، باتری دستگاه خراب شده و باید در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. زیرا باتری خراب می تواند به بردهای الکترونیکی و قسمت شارژ دستگاه شما آسیب زده و باعث تحمیل هزینه اضافی برای شما گردد.

4 ) مراقبت از سیم کشی های زیر باسکول

به دلیل اینکه بین لودسل زیر کفه و نمایشگر باسکول ها فاصله است، سیم کشی بین آنها ممکن است آسیب دیده و کار دستگاه را مختل کند.

علاوه بر مراقبت از سیم لودسل در برابر وارد شدن ضربه و فطعی، در صورتی که از باسکول در محل هایی که حیوانات جونده وجود دارند استفاده می کنید، باید با استفاده از لوله خرطومی و مالیدن گیریس و گازوئیل بر روی سیم ها از جویده شدن آنها توسط این حیوانات جلوگیری کنید.

5 ) قرار ندادن قسمت های الکترونیکی دستگاه در معرض آفتاب، خاک ، باران و هرگونه عامل خارجی

در صورتی که دستگاه  شما در فضای باز است باید از سایبان و محافظ برای قسمت الکترونیکی آن استفاده نمایید تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

برای دستگاه های مجهز به پرینتر، وجود گرد و خاک محیط می تواند باعث خرابی چرخ دنده های آن و در نتیجه ممانعت از بیرون دادن کاغذ گردد.

6 ) استفاده از کاغذ مرغوب برای پرینتر ( برای مدل های دارای چاپگر )

یکی از تکنولوژی های جدید که دستگاه ها به آن مجهز شده اند و در مواردی از طرف اتحادیه ها اجبار گردیده اشت، استفاده از پرینتر در ترازوها و باسکول ها و صدور فاکتور فروش می باشد.

این پرینتر ها معمولا حرارتی هستند و باید از کاغذهای مخصوص برای آنها استفاده کرد. در صورت استفاده از کاغذ های بی کیفیت، به هد ( Head ) پرینتر آسیب وارد شده و باید پرینتر را تعویض نمود. استفاده از کاغذ استاندارد و باکیفیت می تواند عمر پرینتر را تا حد زیادی افزایش دهد.

7 ) استفاده از برق پایدار و بدون نویز برای دستگاه ها

در صورتی که برق مورد استفاده برای دستگاه دارای نویز باشد می تواند باعث نوسان وزن و اختلال در کلیه عمکرد های دستگاه شود و بعد از مدتی، خرابی برد الکترونیکی و قسمت تغذیه را به همراه داشته باشد.

در صورتی که برق دارای نویز است ( معمولا در مکان های صنعتی یا صنف هایی که در آن از دستگاه های موتوردار مانند یخچال، فریزر، کالباس بر، مرغ بر، آسیاب و … استفتده می شود ) باید از دستگاه نویز گیر یا استابلایزر ( Stabilizer ) در مسیر برق ترازو یا باسکول استفاده نمود تا نویز و تنش های برق را گرفته و برقی پایدار و مظمئن را تحویل دستگاه دهد.

قفل امنیتی ( ضد سرقت ) ترازو چیست ؟

در سال های اخیر، یکی از امکاناتی که کارخانه های سازنده ترازو و باسکول روی سیستم های خود پیاده کرده اند، قفل امنیتی است که پس از گذشت مدت زمان مشخصی از شروع کارکرد دستگاه، آن را قفل کرده و تا زمانی که رمز صحیح وارد نشود، امکان هیچ گونه عملیلتی با آن وجود ندارد.

این قفل فقط یک مرتبه توسط کارخانه برنامه ریزی می شود و رمز آن توسط کارخانه سازنده، فقط به نماینده مجاز آن محصول در شهر مربوطه داده می شود. پس از باز شدن قفل با وارد کردن رمز صحیح، دیگر دستگاه قفل نمی شود و نیازی به نگهداری رمز نیست.

این قفل، زمانی کارایی دارد که دستگاه مورد سرقت قرار گرفته و پس از مدتی قفل آن فعال می شود و شخص سارق مجبور است برای گرفتن رمز دستگاه، به یکی از نمایندگی ها، مراجعه کرده و با اعلام سریال دستگاه، رمز را دریافت نماید.

در صورتی که سریال دستگاه در زمان سرقت آن به کارخانه اعلام شده باشد، شخص سارق در هرجای ایران که درخواست رمز نماید کارخانه از دادن رمز ممانعت کرده و مراتب را به نمایندگی مورد نظر اعلام می نماید.

درباره نویسنده

طراح سایت